Zwolnienie lekarskie na operację waginoplastyki

Zabiegi chirurgii plastycznej stały się bardzo popularne w ostatnich czasach a w związku z rosnącym zainteresowaniem wzrosła również potrzeba uzyskania zwolnienia lekarskiego z pracy. Czy lekarz może wystawić zwolnienie na zabieg który nie ma wskazań medycznych? Czy wybierając się na zabiegi z zakresu waginoplastyki powinniśmy poinformować pracodawcę? Koniecznie przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z traktującymi o takich tematach artykułami. 

Zwolnienie lekarskie a wykonanie zabiegu chirurgicznego? 

Zwolnienie lekarskie jest niczym innym jak zaświadczeniem wystawionym przez lekarza o naszej niezdolności do wykonywania czynności służbowych. Samego zwolnienia lekarskiego na wykonanie zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej na tym przykładzie waginoplastyki nie otrzymamy przed samą operacja. Jako że operacja prawdopodobnie nie będzie miała wskazań medycznych odbędzie się ona w normalnym dniu pracy, co sprawia że prawdopodobnie konieczne będzie wzięcie urlopu jednodniowego. Sytuacja zmienia się po wykonaniu zabiegu, ponieważ wtedy lekarz wystawia L4 na okres rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym. Okres taki wiadomy jest jedynie lekarzowi jednak praktyka pokazuje że nie będzie on dłuższy niż 2 tygodnie. 

Zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym upoważnia nas do pobierania świadczenia z ZUS-u z tytułu naszej niezdolności do pracy więc jest to pełnowartościowe L4. Oczywiście zwolnienia nie otrzymamy przed sama operacją o ile nie będzie uzasadnionych wskazań medycznych które lekarz będzie mógł wpisać do zwolnienia w postaci kodu ICD-10. 

Kiedy lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na czas rekonwalescencji? 

Zwolnienie wystawiane jest zaraz po operacji i obejmuje ono dni w których będzie przebiegał nasz powrót do stanu sprzed operacji. Warto jest dopytać lekarza na ile ma możliwość wystawić takie zwolnienie i czy istnieje możliwość jego przedłużenia w razie ewentualnych powikłań. Naturalnie musimy pamiętać że o ewentualnym zwolnieniu musimy poinformować pracodawcę a samo zwolnienie będzie dostępne za pośrednictwem portalu ZUS PUE. 

Czy istnieje możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego na zabiegi chirurgii estetycznej w przód?

Oczywiście, zabiegi z zakresu chirurgii estetycznej o ile mają podstawy medyczne mogą być objęte l4 które obejmuje sam czas wykonania zabiegu i okres po nim. O tym czy wskazania medyczne są decyduje oczywiście lekarz który to wpisuje w rozpoznanie i wskazaniach do operacji wszystkie niezbędne informacje. Warto zwrócić uwagę że jeżeli wskazania medyczne będą podane operacja może się odbyć w tańszej formie np. nie musi być wtedy objęta podatkiem VAT. To jakie skierowanie na operacje wypisze lekarza zależy od jego decyzji i ustaleń z pacjentem. 

Zwolnienie lekarskie na czas pobytu w szpitalu

Zwolnienie lekarskie może objąć również pobyt w szpitalu i całość procesu rekonwalescencji który może trwać różnie. Długość wystawionego zwolnienia lekarskiego po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej nie powinna objąć powyżej 2 tygodni jednak wszystko zależy od stanu pacjentki po samej operacji. Pacjentka po operacji waginoplastyki może dojść do siebie bardzo szybko jednak warto jest mieć możliwość otrzymania dłuższego zwolnienia.

W przypadku komplikacji pooperacyjnych istnieje możliwość uzyskania dłuższego L4 po konsultacji z chirurgiem który daną operacje prowadził. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane