tradziki zmora dojrzewających

Trądzik – zmora dojrzewających. Jak z nim żyć?

Trądzik to problem, który najczęściej dotyka młodych ludzi. Zmiany skórne pojawiają się na twarzy, ale również plecach i klatce piersiowej. Choć nazywany bywa zmorą okresu dojrzewania, coraz częściej zmagają się z nim również dorośli. Jak walczyć z trądzikiem?

Dlaczego na skórze pojawiają się zaskórniki, grudki i krostki? Związane jest to z nadmierną produkcją sebum i jednoczesnym rogowaceniem naskórka. Wydzielina gruczołów łojowych nie może swobodnie wydostać się na zewnątrz, zapycha ujścia i tworzy zmiany. Stąd już tylko krok do nadkażenia bakteryjnego i rozwoju stanów zapalnych. W zaawansowanej formie zmiany przybierają postać ropnych torbieli, po których może pozostać trwały ślad w postaci blizn. W leczeniu schorzenia stosuje się środki farmakologiczne, jednak to właściwa pielęgnacja skóry ma największe znaczenie.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z beautycc.pl

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Choć często konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia w postaci kremów, maści, a nawet tabletek, podstawą jest troska o skórę. Co to oznacza? Zastosowana terapia może nie przynieść oczekiwanych efektów, jeśli zaniedbasz pielęgnację. Pamiętaj, że wszystkie specyfiki powinno nakładać się na starannie oczyszczoną skórę. Celem oczyszczania jest usunięcie nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, ale także ochrona skóry i utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Do mycia wybieraj kosmetyki działające łagodnie, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry (bez alkoholu). 

Panie muszą pamiętać o codziennym, dokładnym demakijażu. Warto sięgnąć po płyn micelarny i tonik. Błędem jest nadmierne wysuszanie skóry ze zmianami, ponieważ zabieg ten może przynieść efekt odmienny od zamierzonego. Skórę z trądzikiem należy intensywnie nawilżać. Potrzebny będzie zatem nawilżający . Preparaty na dzień mogą dodatkowo zmatowić skórę, te używane na noc wspomagać leczenie zmian. Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyk? Dobrze, jeśli w składzie znajdzie się np. witamina C, tlenek cynku, kwas salicylowy czy kwas migdałowy.

Trądzik – dokładnie myj i zdrowo jedz!

Zmiany trądzikowe mogą mieć różne nasilenie, od naprawdę niewielkich aż po bardzo intensywne i wywołujące przykre dolegliwości. W każdym przypadku musisz pamiętać o dokładnym, codziennym myciu skóry – tu sprawdzi się delikatny , ale także o zdrowym odżywianiu. Może to oznaczać rewolucję w kuchni. Jeśli chcesz jak najszybciej pozbyć się brzydkich zmian, zrezygnuj ze słodyczy i fast foodów. Odstaw ostre przyprawy i zredukuj ilość nabiału w diecie. 

Wzbogać posiłki o produkty z dużą ilością witamin: C, A, D, PP oraz kwasów omega. Jedz wątróbkę, ryby, jaja, orzechy włoskie, otręby pszenne, warzywa i owoce. Sięgnij po oleje roślinne i drożdże. Dieta wspomaga walkę z trądzikiem, podobnie jak odpowiednia pielęgnacja skóry. To działania, które możesz podjąć bez większego wysiłku, w ramach walki o gładką, piękną i zdrową skórę.

Trądzik jest powszechnym problemem. Szacuje się, że nawet 80% społeczeństwa może zmagać się z tą dolegliwością. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, jak duże znaczenie mają proste, codzienne czynności – zabiegi kosmetyczne, sposób odżywiania. Warto również spotkać się z dermatologiem, czy dietetykiem, by ustalić najlepszą linię obrony przed męczącym trądzikiem.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane