Usuwanie zmian skórnych – laser czy skalpel?

Istnieje kilka metod usuwania zmian skórnych. Sprawdź, kiedy wskazane jest zastosowanie skalpela, a kiedy lepszy okaże się laser.

Laserowe usuwanie zmian skórnych to mniej inwazyjna alternatywa dla zabiegu chirurgicznego. Jej zalety to: szybkie gojenie i brak blizn. Nie każdą zmianę można jednak usunąć przy pomocy lasera i wtedy jedyną opcją pozostaje skalpel. Obie metody, wykonane przez doświadczonego specjalistę, stanowią skuteczny sposób na pozbycie się szpecących i niepokojących zmian skórnych.

Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem?

Usuwanie zmian skórnych laserem jest szczególnie odpowiednie w przypadku wrażliwych obszarów, wymagających precyzji, takich jak twarz lub uszy, a także może być pomocne w usuwaniu wielu pieprzyków jednocześnie. W laseroterapii wykorzystuje się intensywną wiązkę światła, która działa destrukcyjnie na komórki skóry. Laser CO2 używany przez specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie emituje niewidzialne światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. Wiązka lasera wchodzi w reakcję z uwodnioną zmianą skórną, która jest rozbijana i wchłaniana przez organizm w trakcie gojenia. Dochodzi do bezkrwawego usunięcia zmiany skórnej. Ponieważ laser uszczelnia naczynia krwionośne, nie są wymagane żadne szwy. Kolejnego dnia po zabiegu w miejscu zmiany pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek, który odpada po kilku dniach.

Zalety laserowego usuwania zmian skórnych

  • Zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ działanie lasera jest mało inwazyjne, a skóra jest chłodzona strumieniem zimnego powietrza.
  • Szybkie efekty – większość zmian skórnych można usunąć podczas zaledwie jednego zabiegu.
  • Znamiona znikają całkowicie, nie pozostawiając śladu w postaci blizn.
  • Zabieg jest bezkrwawy, ponieważ laser powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych.
  • Całkowite zagojenie miejsca zabiegowego następuje w ciągu zaledwie 3-4 tygodni.
  • Laserowe usuwanie zmian skórnych obarczony jest bardzo niskim ryzykiem powikłań.
  • Ogromnym atutem zabiegu jest możliwość przeprowadzenia go niezależnie od wieku, a zatem również w przypadku dzieci, osób starszych i kobiet ciężarnych.

Kiedy wskazane jest usunięcie zmiany skórnej skalpelem?

Przy pomocy lasera można usunąć łagodne zmiany skórne, takie jak włókniaki, brodawki wirusowe (tzw. kurzajki), brodawki narządów płciowych, znamiona barwnikowe (pieprzyki), a także naczyniaki rubionowe. W przypadku gdy lekarz na podstawie badania dermatologicznego uzna, że zmiana skórna wygląda podejrzanie, może zalecić jej chirurgiczne usunięcie. Zmiany skórne o nieregularnym kształcie, zmieniające się w czasie (np. powiększające się), o nietypowym kolorze mogą wymagać badania histopatologicznego, które możliwe jest tylko po chirurgicznym usunięciu zmiany skórnej. Chirurg wycina znamię z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie ryzyka przerzutów, jeśli zmiana skórna okazałaby się nowotworem.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest zabiegiem bardziej inwazyjnym niż laseroterapia. Wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Na miejscu znamienia może powstać blizna, jednak celem doświadczonego chirurga jest to, żeby była ona jak najmniejsza i najmniej widoczna.

Chirurgiczne usuwanie znamion jest metodą, która pozwala nie tylko na skuteczne pozbycie się nieestetycznych defektów, ale również stanowi profilaktykę raka skóry. Pacjent otrzymuje szybką pomoc w postaci błyskawicznego wycięcia i odpowiedniej diagnostyki podejrzanych zmian skórnych. Każda niepokojąca zmiana skórna powinna być monitorowana przez specjalistę i, w razie zalecenia lekarskiego, efektywnie usuwana.Więcej na temat usuwania zmian skórnych dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-srodmiescie-ul-krolewska/



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane